FOTOPROJEKTOR - BMK
„Fotoprojektor -BMK”, realizowany jest w programie Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie, którego operatorem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.
Koordynatorami żywieckiej edycji są: Teresa Cimała i Jarosław Deka. 

-------------------------------------------------

15 października
W pogoni za inspiracją, pracujemy w studio i w terenie.
Poznajemy historię najważniejszych fotografii i powolutku wchodzimy w czas miniony.
Ale nie udało by nam się to bez pomocy. Dziękujemy najfajniejszemu modelowi Arturowi, mamie Oli i babci.
A kto był dzisiejszą inspiracją? Odpowiedź 30 października.

 14 października

[Media o nas] 

11 października
Wernisaż, czyli uroczyste otwarcie wystawy, to wyjątkowy moment. Niejednokrotnie, jest to jedyna okazja, aby spotkać się z autorem/autorami prac, kuratorami, wyjątkowymi osobami, których na co dzień trudno spotkać.
Wybraliśmy się i my na wernisaż wyjątkowy, bo podwójny.
Miejscem wydarzenia było Muzeum Historyczne, znajdujące się w pięknych wnętrzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej.
A okazja była wyjątkowa. Właśnie dziś rusza wielka machina 8 FotoArtFestiwalu, czyli absolutnie genialnego wydarzenia fotograficznego w południowej Polsce.
Odbywający się co dwa lata Festiwal, gromadzi zawsze całą plejadę gwiazd fotografii światowej.
Ale o tym jeszcze opowiemy później, bo zaglądniemy do Bielska jeszcze w ramach #fotoprojektorBMK #bmk #bardzomłodakultura
Dzisiejszy wernisaż dwóch wystaw:
"Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej"oraz "Jan Drozd vel Hans Drost – fotograf, który zadziwił świat", był klasyczny i elegancki. Wystawy stały się okazją do rozmów i krótkich wykładów, które były kontynuacją naszych wcześniejszych warsztatów.
To było bardzo udane popołudnie.
Dziękujemy organizatorom za piękny wernisaż i ciekawe wystawy, Jarosławowi Dece, za kolejną porcję wiedzy,  naszym uczestniczkom, za aktywny udział.

 -------------------------------------------------
10 października

Uczestniczki naszego projektu z zaangażowaniem przystąpiły do zadania. Przeglądamy wspólnie przepastne archiwa fotografii światowej. Zdjęcia i ich autorzy, którzy wyznaczali ścieżki, trendy, style, to interesuje nas najbardziej. Efekty pracy będzie można zobaczyć w czasie wystawy już 30 października, a tymczasem twórcza praca, a przy okazji świetna zabawa połączona z nauką - trwa. 


-------------------------------------------------


07 października 2019

Dziś rozmawialiśmy z panią Izą - reporterką Radio Bielsko. Opowiedzieliśmy o Fotoprojektorze-BMK i o samym programie "Bardzo Młoda Kultura". 03 października 2019

Zapraszamy do fotozabawy. Zainspiruj się fotograficznym dziełem, zrób zdjęcie i prześlij na adres fotoprojektor2017@gmail.com lub na stronę https://www.facebook.com/Fotoprojektor/ (wiadomość prywatna, czy też w komentarzu pod zdjęciem zapraszającym do zabawy - poniżej) 
Autorów najlepszych zdjęć zaprosimy do zaprezentowania ich w czasie wystawy fotograficznej, której wernisaż odbędzie się 30 października 2019 w Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej. 
Termin nadsyłania prac: 22 października 2019
Gdzie szukać inspiracji? 
Polecamy:
Agencja Magnum
Fotografowie polscy
FOTOMUZEUM

Biblioteki, które są skarbnicami albumów fotograficznych w wydaniach papierowych
Żywiecka Biblioteka Samorządowa
-------------------------------------------------

[Media o nas]

W październikowym numerze dwutygodnika "Nad Sołą i Koszarawą", można przeczytać o projekcie. Zapraszamy do kiosków.

-------------------------------------------------

02 października 2019

Pierwsze spotkanie w ramach Fotoprojektora - BMK za nami. Uczestniczkami projektu są uczennice szkoły zawodowej ZSB-D, które kształcą się w zawodzie fotografa i odbywają praktyki zawodowe w Zakładzie Fotograficznym Foto u Jarka. 
Pomysł na wzbogacenie nauczania o edukację kulturową, ma na celu zainteresowanie uczniów historią, czerpanie  z niej inspiracji, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. 
Pretekstem do spotkania w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej, była eksponowana tam wystawa prac Mariusza Kubielasa, pt. "U Schulza". 
Po zwiedzaniu wystawy, uczestniczki wzięły udział w prelekcji pt. "Do źródeł fotografii". Prowadzący przedstawili także dalszy plan działania, który zakłada udział w wystawach i wernisażach fotograficznych w ramach 8 Foto Art Festiwal w Bielsku - Białej, a także organizację prac uczestniczek projektu.
Spotkanie prowadzili Jarosław Deka i Teresa Cimała

 -------------------------------------------------------
Już 2 października 2019 o godzinie 16.00 rozpocznie się inauguracyjne spotkanie uczestników projektu FOTOPROJEKTOR - BMK.
Miejsce: Żywiecka Biblioteka Samorządowa ul. Kościuszki 5
Plan:  zwiedzanie wystawy fotograficznej autorstwa Mariusza Kubielasa - "U Schulza"
          rozmowy o fotografii "Do źródeł fotografii" - prowadzi Jarosław Deka-----------------------------------------------------

Wystawy, wernisaże, warsztaty, lokalne historie, spotkania. To wszystko czeka młodych fotografów w czasie żywieckiej edycji ogólnopolskiego programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.
1 października rusza żywiecki „Fotoprojektor -BMK”, projekt realizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Strategicznym celem działań w całej Polsce jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej. Do „Fotoprojektora -BMK” zaproszeni zostaną uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych, odbywający trzyletnie praktyki zawodowe w zakładzie fotograficznym u Jarosława Deki oraz uczniowie technikum o profilu fotograficznym.
Uczestnicy wezmą udział w wystawach w Żywcu i Bielsku-Białej, będą mogli uczestniczyć w  wernisażu w Muzeum Historycznym oraz warsztatach bazujących na dziedzictwie i historii sztuki fotografii.  Na zakończenie, uczestnicy zaprezentują własne prace, wykonane w czasie realizacji projektu. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 października 2019 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. 


„Fotoprojektor -BMK”, realizowany jest w programie Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie, którego operatorem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.
Koordynatorami żywieckiej edycji są: Teresa Cimała i Jarosław Deka. 


Komentarze

Popularne posty